Miért fontos a frissítés sportolás közben?

Induljunk a kályhától. Bármilyen fizikai tevékenység közben (esetünkben: sport) a szervezetünk nagy mennyiségű folyadékot, energiát és ásványi anyagokat veszít. Ezeknek az anyagoknak a pótlása (összefoglaló néven: frissítés) fontos szerepet játszik a sportteljesítmény fenntartásában és a sport utáni regenerálódásban egyaránt.

Mi történik, ha elmulasztjuk a frissítést?

Tekintsük át címszavakban, mit tartalmaz a jó frissítés és mi történik, ha nem helyezünk rá hangsúlyt.

Folyadékpótlás

Az aktív izommunka hőt termel. A szervezet a túlhevülés ellen verejtékezéssel védekezik. Izzadással és az intenzív légzéssel jelentős mennyiségű víz (óránként 5-7 dl) távozik testünkből. Ha nem pótoljuk folyamatosan az elvesztett folyadékot, akkor a szervezet a meglévő erőforrásait használja fel. Vizet von el a vérből, a sejtek közötti térből és a sejtekből. A víz elvonássával sűrűbbé válik a vér, romlik az oxigén és energiaszállító hatékonysága. A sűrű vér keringetése nagyobb megterhelést jelent a szívnek. Nő a pulzus, romlik a teljesítmény.

Energiapótlás

Sportolás közben izmaink alapvetően két forrásból kapják a működéshez szükséges energiát. Zsírból és szénhidrátból (és fehérjéből, de ennek volumene nem mérhető a másik két forráshoz). Zsírból elhasználhatatlanul sok áll rendelkezésre a szervezetben. Szénhidrátból viszont véges a készlet. Fontos tudni, hogy a két fő energianyerő folyamat mindig párhuzamosan működik egymás mellett. Nem tudunk tisztán zsírból vagy tisztán szénhidrátból „menni”. Ezért hiába végzünk alacsony intenzitású munkát, amely során a zsír dominál energiaforrásként – ebben az esetben is fogy az izmokban és a májban raktározott szénhidrát (glikogén). A szénhidrátraktárak kiürülése végzetes fáradtságérzést eredményez. A folyamatos szénhidrátpótlással elkerülhető a kimerülés.

Ásványi anyagok pótlása

A verejtékezéssel víz mellett ásványi anyagok is távoznak a szervezetből. Ez adja az izzadtság sós ízét. Emellett az energianyerő folyamatok során is használunk el elektrolitokat. Jellemzően nátrium, kálium, magnézium és klór tartozik ebbe a körbe. Ha nem pótoljuk ezeket az anyagokat, akkor nem lesz mosolygós célbaérésünk. A sók segítik a víz felszívódását és fontos szerepük van az izomműködésben. Köztudott, hogy a magnéziumhiány izomgörcsöket okoz (a magnézium túltöltés pedig hasmenést, ezért nem mindegy, hogy milyen minőségű és mekkora mennyiségű magnéziumot viszünk be frissítéskor a szervezetbe).   

Edzés, verseny, meccs utáni szerep

A jó frissítés nem csak a fizikai tevékenység közben számít. A sportolás után a regenerációban is fontos szerepe van. Segít abban, hogy a test tökéletes állapotban kezdje meg a következő aktivitást. Az edzés után a szervezet nagy erőkkel dolgozik az egyensúlya visszaállításán. Helyreállítja a folyadékháztartást, feltölti a szénhidrátraktárakat és kezeli az izomrostok mikrosérüléseit. Ezt a folyamatot segíthetjük, ha az edzés, verseny, meccs után bőven biztosítunk testünknek vizet, cukrokat, elektrolitokat és fehérjét. Ezt végezhetjük speciális sportitalokkal, de az is szuper, ha a fizikai aktivitás után szénhidrát és fehérjedús ételt fogyasztunk.