Mire jó az energia zselé?

1982. februárjában Hawaii-n rendezték meg az akkor még szubkulturális eseményként kezelt triatlon versenyt, az Ironman-t. Julie Moss 24 éves egyetemista meggyőző fölénnyel vezetett a női mezőnyben egészen 3 kilométerrel a cél előttig. A klasszikus Ironman táv 3,86 km úszás, 180,25 km kerékpározás és 42,195 méter futás egyhuzamban történő teljesítéséből áll. A kemény állóképességi verseny utolsó kilométereire Julie végzetesen dehidratálódott. Mozgása lelassult, koordinációja szétesett, észlelése zavarttá vált. Futni már nem volt képes, tántorogva lépdelt a cél felé. Többször összerogyott, láthatóan szenvedett. Ennek ellenére nem adta fel és elképesztő akaraterővel, a végén szó szerint négykézláb mászott be a célba. Az elsőségét elvesztette, mert a futást jó 20 perces hátránnyal kezdő Kathleen McCartney az utolsó kilométereken megelőzte őt. Viszont a be”futójáról” készült felvételek rendkívül sok emberhez eljutottak és tömegeket motivált arra, hogy sportolni kezdjenek (nem mellesleg kettővel feljebb helyezte a polcon az Ironman versenyeket – ajánlott olvasmány: Matt Fitzgerald: Vasemberek).

Miért érdekes számunkra ez a történet?

Remekül szemlélteti, hogy mi történik az emberrel, ha nem, vagy rosszul pótolja a sportolás közben elhasznált energiát és folyadékot. A 80-as évek elején közel sem volt akkora választék sportélelmiszerekből mint manapság. A legtöbben házi módszerekkel oldották meg a frissítést – méz, banán, aszalt gyümölcsök… Ha még korábbra tekintünk egész vicces elképzelésekkel is találkozhatunk. A múlt század elején maratonfutás közben férfiatlan dolog volt frissíteni. Ha nagyon muszáj volt folyadékot pótolni, akkor is víz helyett egy-egy pohár konyak csúszott le. Az nem rontotta a renomét.

Amikor még bevett szokás volt sörrel frissíteni. Henri Colle és Charles Parel sörözik az 1921-es Tour de France kerékpáros körversenyen.
Amikor még bevett szokás volt sörrel frissíteni. Henri Colle és Charles Parel sörözik az 1921-es Tour de France kerékpáros körversenyen.

A 80-as évek második felében aztán felpörgött a sport- és az élelmiszer tudomány. Sportitalokat már korábban is gyártottak (1966: Gatorade), de az energiagélek csak 1987-ben jelentek meg. Intenzív sportolás közben a mozgáshoz szükséges szervrendszerek vérellátása elsőbbséget élvez. Az izmok sok vért igényelnek, így az egyéb területekre kevesebb jut. Az emésztőrendszer ilyenkor sokkal rosszabb hatásfokkal működik. Az élelmiszertudomány ezért olyan termékek kifejlesztésén dolgozott, melyek sok energiát (szénhidrát) tartalmaznak és nagyon könnyen emészthetők. Ez nagyjából az energiagélek lényege. Pépes állaguk miatt könnyen felszívódnak még a félgőzzel emésztő gyomorban és bélrendszerben is.

A modern energia zselék összetettebb recep alapján készülnek. Az SFI Nutriton szegedi laborjában Dr. Gyimes Ernő vezetésével fejlesztett SFI energia zselék a nélkülözhetetlen hármas szénhidrát komplex mellett ásványi anyagokat (kálium, kalcium, nátrium, magnézium) is tartalmaznak így nem csak az energiát pótolják, hanem az izomműködéshez szükséges ásványi anyagokat is.  

Az SFI energia zselék

Gyors energiaforrások: többféle szénhidrátot tartalmaznak. Könnyen, gyorsan felszívódó egyszerű cukortól a hosszú láncú, elnyújtott ideig energetizáló cukrokig. Így segítik a sportolót a kitartó teljesítmény fenntartásában.

Pótolják az elektrolitokat: a nátrium, kálium, magnézium fontos a hidratáció és az izomfunkciók szempontjából. Ezek segítik megelőzni a kiszáradást és a teljesítményromlást hosszabb ideig tartó tevékenységek során.

Könnyen fogyaszthatóak: Az energia gélek kis tasakokban kaphatók, amelyek könnyen elférnek egy zsebben vagy futóövön. Könnyen hozzáférhetőek és fogyaszthatóak bármikor, amikor szükség van rájuk. Az SFI gélek csomagolása egyszerűen, kézzel is nyitható.

Kímélik a gyomrot: könnyen emészthetők és nem terhelik meg a gyomrot annyira, mint más ételformák, így csökkentve a sport közbeni emésztési problémák kockázatát.

Miért jó az energia zselé?

Hogyan használd az SFI energia zseléket?

Általában az egy órát meghaladó időtartamú sportoláshoz ajánljuk a géleket. Az SFI frissítési rendszerben óránként egy gél bevitele javasolt úgy, hogy mellette Izone sportitalt is fogyasztunk.

Hosszú, két órát meghaladó edzések során érdemes az edzés végén is egy gélt fogyasztani. Ezzel nagyban segítjük a szervezet regenerációját.

Az SFI energia zselék után mindig igyunk 1-2 dl tiszta vízet. A víz a gyomorban megfelelő sűrűségűre hígítja a zselét, így lesz tökéletes és gyors a felszívódása.

A magyar SFI energia zselék védjegye, hogy különösen jóízűek. Már most is rengeteg féle ízesítéssel elérhetők, de a fejlesztés nem áll meg. A sportolói visszajelzések alapján folyamatosan kísérleteznek az újabb és újabb ízekkel. A nagy választék az extrém hosszú versenyeken vagy túrákon is jól jöhet. Amikor nem egy-két gélt tolunk le, hanem akár tizet is akkor a végén a Michelin-csillagos zseléket is csak forgatjuk a szánkban. Az SFI gélekre nem tudunk ráunni, mert mindig jön valami izgalmas, új élmény (pl. az alap epres gél után érdemes kinyitni egy sex on the beach-et 😉)